Ключови моменти от книгата „Камък, хартия, ножици, написана от Лен Фишър“

  • Изучаването на теория на игрите и идентифицирането на капани има много предимства.
  • Повечето хора предпочитат да не получават никаква награда, отколкото да получат ниска и несправедлива награда.
  • „Уравнението на Наш“ винаги включва две страни, нито една от които не може да бъде променена сама по себе си без разходи.
  • Играта на “това към онова” създава цикъл на отмъщение.
  • Хората са по-склонни да си сътрудничат с хора, които ще срещнат отново в бъдеще.
  • Сътрудничеството е по-лесно в малки групи, отколкото в големи групи.
  • Може би коалицията на двете партии ще бъде по-успешна с намесата на трета страна.
  • Изградете доверие, като гарантирате плащане на щети в случай на прекратяване на договора.
  • Ако искате хората да ви вярват, първо покажете, че им вярвате.
  • Просто се придържайте към печеливша стратегия, стига да работи. Ако не успее, незабавно използвайте нова стратегия.

Какво ще научите в това резюме

Лен Фишър, плодотворен и награждаван научен автор, е написал увлекателно, проницателно и практическо ръководство за сложните правила на теорията на игрите. Според Фишър теорията на игрите може лесно да обясни явления, толкова прости като лъжици, изчезващи от стаята за почивка на служителите, до сложни явления като равините, решаващи проблеми с еврейския закон, и някои явления като глобалното затопляне.

Мадиресабс смята, че атрактивната му писалка привлича мнението на различни аудитории. Като обяснява дадена математическа тема, без да разчита твърде много на трудни уравнения и терминология, Фишър се харесва и на неспециалисти. Неговият метод на преподаване прави теорията на игрите не толкова по-трудна от детската игра. Всъщност той обикновено дава примери за детски игри, за да илюстрира ролята на теорията на игрите в ежедневието.

Често срещани игри сред хората

Теорията на игрите обяснява много от мистериите на живота и предоставя начин да разберем всичко – от граждански борби до международни войни. Теорията на игрите не търси конкуренция, но вярва, че сътрудничеството е най-добрият отговор в някои игри. Вместо ескалиране на разрушителна конкуренция, индивиди, групи и всички нации трябва да постигнат съгласие и да си помогнат взаимно да избегнат капаните на теорията на игрите.

Един от най-известните разрушителни модели в теорията на игрите е трагедията на общите блага. Теоретикът на игрите Гарет Хардън предложи този модел през 1968 г. Той използва примера с пасище, ​​където работят няколко овчари. Всеки овчар може малко да увеличи печалбата си, като пасе ново животно, но ако всички овчари го направят, прекомерната паша ще продължи и пасището ще се превърне в пустиня. Освен това трагедията на общите блага обяснява защо лъжиците изчезнаха от стаята за почивка на компанията.

Ако всеки служител вземе лъжица от стаята за почивка, той получава обезщетение безплатно. Но ако всеки вземе лъжица, няма да останат лъжици. Тази теория също така обяснява важни въпроси като международните спорове относно глобалното затопляне. Всяка страна може да спечели икономически ползи чрез неограничено изгаряне на изкопаеми горива, но ако всички страни го направят, резултатите ще бъдат катастрофални за целия свят.

Камък ножица хартия

Всички хора по света играят различни модели на камък, хартия, ножици, които включват “змия, жаба, охлюв” в Япония и “слон, човек, насекомо” в Индонезия. Каквото и да е името на тази игра, същността на играта е същата. Камъкът ще победи ножиците, ножиците ще победят хартията и хартията ще победят камъка, но камъкът няма да победи хартията, хартията ножиците и ножиците няма да победят камъка.

Играта „Камък, хартия, ножици“ дава полезна представа за много проблеми. Например, коя е най-добрата стратегия за оцеляване за новак в дуел с трима души? Представете си, че един от тези трима стрелци е много опитен, друг е среден, а третият е много слаб. Най-добрата стратегия за аутсайдера е да направи крачка назад и да остави другите двама да се стрелят един друг. Изглежда ABC използва същата стратегия и се опитва да излъчва некомедийни програми в късните нощни часове, вместо да прави комедии и да се конкурира директно с популярните комедии на CBS и NBC.

Сякаш природата си играе на камък, хартия, ножица. Например, вид калифорнийски гущер има три вида мъжки, идентифицирани по различни цветове на гърлото. Умните жълти гърла надхитряват агресивните оранжеви гърла, а отбранителните сини гърла печелят над жълтите гърла. Но сините не могат да победят оранжевите.

Седем смъртоносни предизвикателства

Седемте предизвикателства в теорията на игрите са много опасни и могат да имат национални или международни последствия:

1. „Предизвикателството на затворника“ възниква, когато сътрудничеството е от полза и за двете страни, но всяка от страните предпочита да работи независимо и не се стреми към коалиция.
2. “Предизвикателството на народните произведения” е като “Предизвикателството на затворника”, но в него участват повече от две фракции.
3. Предизвикателството „Безплатен потребител“ може да доведе до загуба на споделени ресурси. Индивидите може да са в състояние да използват предимствата на обществото, без да плащат, но ако никой не плаща доброволно и всички потребители са безплатни, всички ресурси се губят.
4. При “доброволно предизвикателство” цялата група губи, освен ако един от членовете не направи доброволно усилие или жертва. В тази ситуация обикновено никой не се явява доброволец.
5. В предизвикателството „лов на елени“, ако всички членове си сътрудничат, групата печели голяма награда, но членовете отказват да си сътрудничат и търсят фиксирани и по-малки индивидуални награди.
6. „Сплашването“ или „отблъскването“ също е игра, която кара и двете страни да се бият. Една от страните трябва да се оттегли бързо, в противен случай и двете страни ще понесат големи загуби. Понякога нито една от страните не иска да отстъпи. Понякога заплахата на една фракция за възможните загуби в битката обезсърчава другата страна от битката. Например, можете да направите много опасна заплаха, която дори и да се сбъдне с малка вероятност, ще принуди другата страна да отстъпи и вие ще останете в играта.
7. „Битката на половете“ е предизвикателството както на мъжете, така и на жените, които обичат да работят заедно, но предпочитат различни професии.

Предизвикателството на затворника

Предизвикателството на затворника обикновено започва с криминална история и показва лошите условия на затворника. Например, представете си, че двама крадци са били арестувани за кражба на оръжие, но не са оставили никакви доказателства за престъплението. Полицията насърчава всеки крадец да признае престъплението и да свидетелства, че другият човек също е участвал в обира. Ако и двамата си признаят за кражба и всеки един от тях даде показания срещу другия, всеки от тях ще бъде осъден на по 4 години затвор. Ако всеки се признае за невинен и откаже да свидетелства срещу другия, всеки се осъжда на 2 години затвор за по-лекото престъпление.

Най-добрата стратегия и за двамата крадци е да не си признават и да не обвиняват другия. Но тъй като никой от тях не знае какво ще каже другият на полицията, те смятат признаването за кражбата и обвиняването на другия за най-разумната стратегия. Prisoner’s Challenge е една от игрите, които са ревюирани много. Борбата на армиите от Студената война беше истински пример за това предизвикателство. Замесените страни биха били по-богати, ако харчеха по-малко за война, но никоя страна не искаше да признае, че е по-слаба във военно отношение от враговете си.

Джон Неш, американският математик, чиято житейска история е изобразена във филма „Красив ум“, спечели Нобелова награда за хумор за откриването на капана в „Предизвикателството на затворника“. За да разпознаете този капан, представете си двама мъже, които вървят един към друг по тесен тротоар, широк само един човек. Ако първият или вторият човек се оттеглят, и двамата могат да преминат, но никой от тях няма да промени решението си и да блокира пътя на другия. Комуникацията и сътрудничеството помагат да се избегне попадането в капана на „уравнението на Наш“.

Джон Неш също излезе с „Решението за договаряне на Неш“, което е математически метод за справедливо разпределение на акции. Ако умножите потенциалния дял на всеки човек по дела на другия, най-високото число е най-справедливият дял. Например, най-справедливият начин да разделите $100 между двама души е да дадете на всеки половината от парите, защото 2500 = 50×50. Ако дадете на единия $51, а на другия $49, не е много честно, защото 2499 = 51 x 49.

Психологически експерименти показват, че дори едната страна да е по-силна, и двете страни предпочитат разделяне 50-50. В един експеримент изследователите дадоха на една страна пари в брой заедно с инструкции как да ги разделят и ги помолиха да ги разделят според споразумение с второто лице. Логично първият трябва да даде малък процент от парите на втория, а вторият да приеме този малък дял, защото е по-добре от нищо. Но на практика хората отказват да приемат сума по-малка от 30% и не приемат никаква сума в знак на протест срещу несправедливостта. Така се оказва, че парите не са всичко. Проучване на мозъка показва, че хората, които отказват да приемат финансова награда, изпитват емоционален изблик, защото следват справедлива норма.

Намаляване на максималните щети

Декларирането на отвращение към несправедливостта е форма на еволюция и човекът споделя скръбта на своите ближни. Ако маймуните разберат, че пазачът на зоопарка несправедливо е дал повече храна на другите маймуни, те ще хвърлят храната си по него. Понякога децата правят същото. Авторът на тази книга веднъж хвърли десертна чиния по майка си, защото смяташе, че тя несправедливо е дала на брат му по-голямо парче.

И така, как да разделите десерта и другите неща, без да предизвикате ревност и гняв?Решението на повечето родители е следното: оставете едното дете да вземе тортата, а другото дете да избере парчето, което иска. В резултат на това детето, което разрязва тортата, е сигурно, че и двете части са с еднакъв размер, а второто дете също взема желаното парче. Теоретиците на игрите наричат ​​тази стратегия минимакс или „минимизиране на максималната загуба“. Това решение се използва широко във всички области. Джон фон Нойман, един от пионерите на теорията на игрите, използва тази стратегия в покера. Други изследователи също установиха, че професионалните спортисти инстинктивно се опитват да сведат до минимум потенциалните си грешки.

Вавилонският Талмуд, който е един от основните еврейски текстове, прави интересна употреба на тази концепция. Например равините трябва да разделят имущество между три вдовици на мъж. Въз основа на отделни договори преди брака и ако приемем, че това имущество струва 600 динара, 100 динара ще отидат при първата вдовица, 200 динара при втората вдовица и 300 динара при третата вдовица. Но какво ще стане, ако стойността на имота е под 600 динара?

Равините предложиха три различни решения на този проблем въз основа на стойността на имота. Те постановяват, че ако стойността на имота е 300 динара, първата вдовица ще получи 50 динара, втората вдовица 100 динара и третата вдовица 150 динара, равняващи се на техния точен дял в договора им. Ако стойността на имота е 100 динара, всяка от трите вдовици ще получи дял, равен на другия. Ако стойността на имота е 200 динара, първата вдовица ще получи 50 динара, а другите две вдовици ще получат по 75 динара. Теоретикът на игрите и Нобелов лауреат Робърт Уман и икономистът Майкъл Маскелър използваха теорията на игрите, за да потвърдят този метод. Тяхното изследване показа, че решението на Талмуда (еврейския религиозен закон) е най-справедливото възможно, защото предоставя на всяка вдовица точен дял от общата сума.

изграждане на доверие

Хората обикновено подписват договори за сътрудничество и след това ги нарушават. Два начина за ограничаване на измамата са да се намали сумата на стимула за лицето да се върне към договора или трета страна да обвърже и двете страни с условията на договора. Други решения включват: обмисляне на висока такса и неустойка за прекратяване на договора или съставяне на договора по такъв начин, че да е възможно плащането на сумата на няколко вноски вместо голямо предварително плащане. Отмъщението срещу измамника предизвиква враждебност. В игра за отмъщение всяка страна прави нещо подобно на другата страна. Когато поредица от тези неща се извършват последователно, това е от полза и за двете страни, но и двете страни могат да бъдат хванати в безкраен цикъл на отмъщение.

Съюзите остават основани на доверие, но вашето доверие може да бъде погрешно и да доведе до предателство и загуба; Като неопитни хора, които се доверяват на всички сайтове и се хващат в интернет капани. Независимо от това, истинското и оправдано доверие може да има взаимно задоволителни резултати и за двете страни. Можете да използвате два метода, за да покажете своята надеждност и ангажираност.

Метод 1: Трябва да увеличите цената на вашето предателство към другата страна чрез следното:

  • Поставяне на репутацията ви по средата.
  • Движение стъпка по стъпка, като например плащане след завършване на всеки етап от договора и преминаване към следващия етап.
  • Сформиране на екип и разпределяне на натоварването между членовете. Ако римските войници не се атакуваха един друг с вълнение, те щяха да бъдат изправени пред смъртно наказание. Всеки друг, който откаже да убие тези мързеливи скитници, е осъден на смърт.
  • Сключване на договор и добавяне на клауза за неустойка, която да го консолидира.

Вторият метод: използвайте следните точки, за да затворите начините за избягване на задължението:

  • Приемане на мнението на могъща трета страна, чиято дума е доказателство.
  • Направете бягството невъзможно. Испанският воин Ернан Кортес унищожи корабите, които докараха него и войниците му в Мексико. В резултат на това неговите войници нямаха друг избор, освен да се бият.
  • Оставете решенията на съдбата. Трябва да ограничите влиянието си върху резултатите и да оставите събитията да се случват сами.

Теорията на игрите предлага други практически съвети. Играйте двупосочни игри с хора, с които ще работите дълго време. Ако е възможно, идентифицирайте техните ползи и разходи, така че да стоят далеч от 7-те смъртоносни предизвикателства. Например, разпределете всяка печалба или загуба справедливо между играчите, за да премахнете ревността. Използвайте награди, за да задържите играчите в съюза. Доверете се, за да спечелите доверие. Ако вие сте първият човек, който се доверява, вие мотивирате другия да ви се довери. Ако коалицията бъде унищожена, намалете игралното поле. Сътрудничеството и доверието са по-лесни в по-малки групи, отколкото в големи групи.

За автора

Д-р Лен Фишър е автор на “Оценяване на духа” и “Как да накисваме понички в чай”, отличена с титлата за най-добра научна книга на годината от Американския институт по физика. Той спечели Нобелова награда за хумор за изчисляване на оптималния начин за накисване на понички.

Автор: Len Fisher – Превод: Banafsheh Atresai – редакторски екип на Madirisabz

Изтеглете PDF