Резюме на книгата „100 начина да мотивирате другите“ от Стив Чандлър и Скот Ричардсън
- Даването на положителна обратна връзка винаги е по-ефективно от критиката.
- Мениджърът никога не трябва да се държи началнически.
- Когато служителите не са продуктивни, често вината е на мениджъра.
- Подготвеният мениджър винаги има на разположение добър план.
- Мотивираният служител винаги е продуктивен поради вътрешната мотивация.
- Мениджърите трябва да чертаят бъдещата визия на компанията във всяка ситуация.
- Не се страхувайте от промяната, защото тя почти винаги е добра.
- Винаги наемайте добри хора.
- Добрите мениджъри са отговорни.
- Всеки може да бъде велик.
Какво ще научите в това резюме
В тази книга Стив Чандлър и Скот Ричардсън показват, че понякога най-простите идеи са най-добрите. Повечето мениджъри са съгласни с това мнение. Тази книга е пълна с ценни и вдъхновяващи съвети и като представя 100 прости мотивационни метода, тя насърчава мениджърите да преосмислят своите лидерски методи. Според мениджъра Грийн мениджърите, които искат да получат по-добри резултати от служителите си и да ги направят самоуверени, определено трябва да прочетат тази книга.
Направете същото важно нещо
Мениджърите смятат, че могат да правят много неща наведнъж, но дори и най-ефективните мениджъри могат да се изправят пред и да решават само един проблем наведнъж. Обикновено умът ви незабавно е зает с различни въпроси, включително утрешната среща с вицепрезидента на компанията, проект, който е само след няколко седмици, или входяща кутия, пълна с непрочетени имейли. Но ако оставите ума си да прескача от една тема на друга, е лесно да се объркате и объркате, да увеличите безпокойството си, да увеличите напрежението в работната си среда и да навредите на производителността на служителите. Мениджърът трябва да се справи с това чувство на объркване, като определи приоритети. Решете на кои обаждания да отговорите, говорете спокойно и интелигентно на обаждащия се и след това преминете към следващата задача. Не се изкушавайте и не мислете за следващото нещо до подходящия момент.
Управлявайте споразуменията, а не вашите хора
Мениджърите постоянно правят грешката да бъдат твърде толерантни към развълнуваните и объркани служители, попадайки в капана на това да бъдат винаги симпатични или да предотвратяват това негативно отношение да се разпространи в цялата организация. Резултатът от този метод е подобен на връзката между баща и син или майка и дъщеря, която несъмнено ще се провали на работното място.
Ако служител не успее да свърши работа или да подаде отчет навреме, не трябва да го обвинявате, а трябва да се съсредоточите върху неговия професионален характер и да му обясните защо е важно да върши нещата навреме. Емоциите не трябва да влизат в тези отношения. Комуникирайте със служителите си, така че да се чувстват отговорни и отговорни.
Използвайте положително подсилване
В отношенията между мениджър и член на екипа положителното мнение винаги е по-добро от отрицателното. Използвайте всяка възможност, за да дадете възможност на другите, като например предлагане на изграждане на екип или потупване на вашия служител по гърба. Вместо незабавно да отхвърляте идеите на други хора, приветствайте приноса и приноса на членовете на групата. Когато прегърнете идеята на служител, вие се рекламирате в очите на членовете на екипа и показвате на другите предимствата на положителното отношение.
За да мотивирате хората си, първо запазете спокойствие
В бейзболен мач, когато подаващият пропусне няколко последователни топки и отборът изостава, треньорът обявява таймаут, приближава се до подаващия, слага ръка на рамото му и тихо казва: „Само спокойно. ” успокой се. Не натискайте бейзболната бухалка твърде силно. Не се безпокой. всичко ще бъде наред. Треньорът знае, че нервното поведение и поставянето на подателя под напрежение има обратен резултат. Такива поведения предизвикват безпокойството на подаващия и неговия провал при следващите удари. Същият принцип важи и на работното място. Тревожните служители не могат да постигнат максимална продуктивност, но служителите, които виждат своя мениджър като спокоен и търпелив, ще възприемат същото отношение. Бъдете позитивни и спокойни, за да мотивирате екипа си.
Мотивирайте другите с практически действия
Често в професионален или колежански футболен мач ще видите главния треньор да държи няколко листа хартия и да записва схемите, които смята, че ще доведат до победа. Успехът не е случаен, не се базира на чувства. Хората, които планират всичко предварително, знаят, когато влязат в офиса си всяка сутрин, колко време ще отделят за търсене и телефон. Те вземат решения само въз основа на бизнес стратегии, а не въз основа на настроението и чувствата си през този ден. Хората, които вършат нещата, се чувстват добре със себе си и имат високо самочувствие. Лидерите поставят своите цели, определят най-добрия начин за постигането им, задвижват колелата на бизнеса и следват ясен път.
Оценете изпълнението
Въпреки че повечето мениджъри не обичат да работят с числа, единственият начин да покажете на членовете на екипа степента на напредък е да им кажете точно какво очаквате и как могат да се подобрят. Представете си, че треньорът поставя своя играч на позиция, без играчът да знае резултата и резултата от мача до този момент и каква стратегия трябва да използва отборът. Като лидер на групата, вие трябва да знаете резултата и да покажете на играчите как да получат повече точки. Треньорът насърчава офанзивните играчи да отбелязват повече точки, но в крайна сметка ги заменя, ако не успеят да отбележат. Членовете на екипа по продажбите трябва винаги да държат очите си върху таблото с резултати. Те трябва да знаят кога отбелязват или кога трябва да променят плана на играта.
Наемете мотивирани хора
Често на процеса на наемане не се обръща достатъчно внимание. Компаниите се придържат към непродуктивни хора, а мениджърите не приемат, че по-задълбочените интервюта за работа могат да разкрият неподходящи личностни черти на служителите. Тъй като процесът на наемане е много важен и неправилното наемане струва много на компанията, мениджърите трябва да обърнат повече внимание на този аспект от работата. Изслушайте внимателно всеки доброволец и идентифицирайте истинските му мотивации. Опитайте се да получите обща представа за неговата личност.
Обърнете внимание на трудния процес на националните футболни отбори за избор на играчи от университетските отбори. Въпреки че треньорите обикновено нямат съмнения относно физическите способности на тези млади играчи, играчите трябва да преминат психологически и личностни тестове. И накрая, ако мениджърът сгреши при наемането, той или тя остава с недоволен, дисфункционален служител или мениджър продажби, който взема грешно решение, е хванат в капан от слаб служител. Често онези търговци, които не успяват да постигнат целите си, не успяват да изпълнят своята роля в продажбите и разочароват всички останали, имат същия проблем: искат работа, но нямат страстта да успеят. Умният мениджър трябва да разпознае подобна ситуация и да я предотврати.
Не претендирайте, че сте пълен интелектуалец
Много мениджъри, особено тези, които току-що са били повишени, смятат, че винаги трябва да постъпват правилно и че всички ги наблюдават, така че не трябва да правят грешки, защото това е признак на слабост. Те вярват, че ако направят грешка или не знаят нещо, доверието в тях ще бъде компрометирано. Напротив, мениджър, който признава грешките си и приема предложения от членовете на екипа с отворен ум, е по-уважаван и вдъхновение за екипа. Кой е прав и кой крив не е важно, но постигането на целите и постигането на успех е крайната мярка. Великите лидери правят грешки през цялото време, но тайната на техния успех е да извлекат най-доброто от своите хора.
Бъдете оптимисти и смели
Въпреки че добрите мениджъри са ангажирани със сериозна работа, те се опитват да не бъдат прекалено строги към себе си. Може да се разочароват, когато нещата не вървят добре, но вместо да се съмняват и да изпадат в депресия, поддържат бодър дух и се опитват да погледнат на нещата от различен ъгъл. Вместо да се притесняват и да анализират прекалено много неуспехите, те опитват отново. На работното място, когато възникнат предизвикателства или бизнес стратегиите се провалят, е по-лесно да бъдете негативни, отколкото оптимисти, което е грешният начин, особено когато членовете на екипа очакват от вас да повишите морала си. Запомнящите се мениджъри запазват своя оптимизъм дори в най-трудните времена.
Образовайте се
Почти всеки успешен лидер е имал треньор. Тоест човекът, който му помогна да разкрие най-добрите си способности. В спорта и други области повечето успешни хора посочват човек, който е оказал специално влияние върху професионалния им живот, но хората в сферата на бизнеса не са имали такава мисъл за себе си допреди няколко години. Сега светът на бизнеса също представи на публиката много „треньори на успеха“. Използвайте техния опит. Ако наемете треньор, не забравяйте да се вслушате в съветите му. Да имаш треньор е безполезно, освен ако не следваш внимателно съветите му.
Не се извинявайте, че сте направили промяна
За да ръководите, първо трябва да разберете принципа, че промяната е добра. Добрият мениджър се застъпва за промяна, вместо да се опитва да поддържа статуквото. Една от най-големите грешки на мениджърите е да се извиняват за промяната и да оплакват „добрите стари времена“. Само някои компании могат да процъфтяват, без да правят промени, да подобряват техниките или да предлагат нови възможности, но тъй като повечето служители не се чувстват комфортно с промяната, мениджърите се опитват да ги успокоят, като не приветстват промяната.
Този подход „Чувствам болката ви“ няма да работи и вие ще направите огромна лоша услуга на екипа си, като намалите способността му да се адаптира. Подчертайте всички положителни страни на промяната и покажете на служителите предимствата на работата за компания, която приема промяната.
Създайте конкретна рутина
Необходими са само три месеца, за да създадете нов навик, добър или лош. Наличието на определена рутина създава добри навици. Вижте един успешен спортист. Той определено може да ви обясни дневната си игра минута по минута. Той яде храната преди мача навреме, пристига на терена навреме и прави упражненията си за разтягане, за да загрее в същото време. С тази рутина той се подготвя за успех.
Представете си тийнейджър, който има разхвърляна стая, но много иска тя да е по-подредена. Ако в началото прекарва 15 минути в почистване на стаята си всеки ден, резултатите ще го насърчат да го прави повече и скоро ще открие, че подрежда стаята си несъзнателно. Понякога липсата на определена рутина е единствената пречка за вашия успех. Дори обикновените задачи като четенето на имейли могат да имат собствена рутина. Вместо да проверявате имейла си на всеки 15 минути, проверявайте входящата си поща само два пъти на ден. Много скоро този метод ще стане ваш навик.
Оставете настрана опозицията
Основен принцип за успех на работното място е, че „противопоставянето не винаги е конструктивно“. Когато обсъждате с членове на групата, вместо да казвате „Не съм съгласен“, опитайте се да извлечете ценни части от техния разговор. Несъгласието е много разочароващо и кара служителите да не са склонни да участват в разговори. Например, ефективните учители задават въпроси на учениците и дори ако ученикът не знае точния отговор, учителят се опитва да изрази този отговор в различен формат, за да постигне накрая положителен резултат. Или може да каже: “Добре, сега каква е следващата стъпка?” Мениджърите, които уважават мнението на членовете на групата, ги мотивират. Постоянното противопоставяне само обезсърчава служителите.
Повечето традиционни мениджъри все още вярват, че най-добрият начин за мотивиране на служителите е чрез заплахи и викове. грешно е. Въпреки че традиционните мениджъри може да не приемат това, не забравяйте, че емоциите са важни и мениджърите трябва да вземат предвид чувствата на хората. Не е мястото на казармата, където командирът заповядва, а останалите му се подчиняват безпрекословно.
Изпращайте вълнуващи имейли
Тъй като повечето бизнеси днес комуникират с клиентите чрез имейл, използвайте тази възможност, за да изпратите положителни и конструктивни съобщения. Поставете се на мястото на публиката и вижте дали вашият имейл е градивен или обезсърчаващ. Няма нищо като положително подсилване и имейлът ви помага да изпратите повече мотивиращо съдържание на вашата аудитория.
Използвайте най-доброто си време, за да разрешите най-голямото предизвикателство
Почти всички служители могат да ви кажат по кое време на деня са най-продуктивни. Някои хора са на върха на енергията си, когато влязат в офиса в 9 часа и включат компютъра си. Някои хора работят по-добре, когато се върнат от обяд. Мениджърите с много отговорности трябва да се изправят пред най-големите предизвикателства, когато имат най-много енергия. Отложете трудните задачи, когато сте уморени или неконцентрирани.
Понякога мениджърите може да се изморят и да си помислят, че нямат достатъчно време да отговарят на имейли, да проверяват факсове и да отговарят на шефове. Негативността може да ви достигне бързо. Може дори да мислите, че работата ви е ужасна. Може много лесно да се разочаровате и да изгубите пътя си. Не забравяйте, че винаги има работа, която е по-трудна от вашата. Понякога трябва да мислите от различен ъгъл и да погледнете на работата си от нова перспектива и да не приемате нещата прекалено тежко.
Автор: Стив Чандлър и Скот Ричардсън – Превод: Банафше Атресаи – Редакционен екип на Madirisabz